Czym jest marokańskie czarne mydło „Savon Noir”?

Czym jest marokańskie czarne mydło „Savon Noir”?

Savon Noir to naturalne mydło roślinne pochodzące z Maroka, które powstało w procesie ręcznego zmydlania na zimno zmiażdżonych oliwek, oliwy z oliwek oraz wodorotlenku potasu. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie w pielęgnacji mydło bardzo szybko uzyskało swoich fanów we Francji, gdzie nazwano go “Savon Noir" (fr. czarne mydło). Obecnie czarne mydło stanowi podstawę naturalnej pielęgnacji, które można wykorzystać w zabiegach SPA, rytuale hammam, jak również w codziennej rutynie pielęgnacyjnej w zaciszu własnego domu.  

Jak jest różnica między Savon Noir i Beldi Soap?  

Początkowo czarne mydło było znane pod nazwą „Beldi Soap”, co w języku arabskim oznacza „rodzinne mydło”. Jednak czarne mydło swoje uznanie zdobyło dopiero po wejściu na rynek francuski. Warto mieć na uwadze, że to afrykańskie mydło funkcjonuje pod obiema nazwami, a proces produkcyjny pozostaje dokładnie taki sam.  

Jak wytwarza się Savon Noir? 

W tradycyjnych przepisach opisujących produkcję mydła w manufakturach można znaleźć wzmianki, mówiące o tym, że do zmiażdżonych oliwek, oliwy z oliwek i wody dodawano popiół z drewna arganii żelaznej lub popiół z drzew oliwnych. Popiół okazał się kluczowym składnikiem mydła, ponieważ zawiera alkaiczne związki chemiczne, które są niezastąpione do wystąpienia procesu saponifikacji, czyli przekształcenia oleju w mydło. Kolejnym etap przygotowywania mydła polega na mieszaniu składników w kadziach, które w dalszej kolejności podgrzewano i ucierano ręcznie, aż do uzyskania jednolitej masy. 

Obecnie popiół został zastąpiony przez wodorotlenek potasu (ług potasowy), który odpowiada za ten sam proces. Ług potasowy jest produktem stabilniejszym i znacząco skrócił proces produkcji czarnego mydła. Oczywiście w tradycji marokańskiej nadal można spotkać tradycyjne mydła z domieszką popiołu, jednak są one produkowane rzemieślniczo na własne potrzeby.  

Konsystencja i kolor – jak rozpoznać prawdziwe mydło oliwne?   

Tradycyjne marokańskie mydło ma postać gęstej pasty, który po kontakcie z wodą zamienia się w aksamitną pastę. Jednak jego konsystencja może się znacznie od siebie różnić, wszystko zależy od ilości wody, która pozostaje w tym mydle. W jednej partii produktu może mieć pozostawioną większą ilość wody, wówczas mydło będzie miało miękką konsystencję i będzie łatwiejsze w aplikacji bezpośrednio na skórę. Przy nadmiernym odparowaniu wody uzyskamy produkt, który konsystencją będzie przypominał gumę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która forma jest lepsza w pielęgnacji. Wiele tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych preferencji. Co ciekawe w Maroku też nie uzyskamy uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. W każdym regionie możemy zakupić mydło, które będzie miało inną gęstość.  

Nazwa jasno wskazuje nam, że mydło powinno przybierać ciemny, a nawet czarny kolor, jednak podobnie jak w przypadku konsystencji może przybierać różne barwy – od ciemnozielonej po ciemnobrązową. Kolor uwarunkowany jest dojrzałością oliwek, które zostały wybrane do produkcji mydła. W praktyce oznacza to, że im świeższe oliwki wybierzemy do produkcji mydła to jego barwa będzie jaśniejsza. Warto wiedzieć, że mydło nie posiada pigmentu, dlatego mimo ciemnego zabarwienia po zmyciu nie pozostawia śladów na skórze. 

Savon Noir – luksusowy rytuał pielęgnacyjny w Twoim domu  

Jeżeli nie spotkaliście się do tej pory z określeniem hammam to oznacza, że macie wiele do nadrobienia w kategorii domowego SPA. W Maroku na każdym kroku można spotkać łaźnie, w których mieszkańcy regularnie poddają swoje ciało procesowi dogłębnego oczyszczenia. Rytuał hammam pojawił się w Europie wraz z napływem ludności arabskiej i pierwsze salony kosmetyczne oferujące ten zabieg pojawiły się w Hiszpanii. Obecnie możliwość zakupu wszystkich produktów kosmetycznych potrzebnych do wykonania tego rytuału sprawiło, że zabieg ten możesz zorganizować w zaciszu własnego domu.  

Najważniejszym założeniem rytuału hammam jest dogłębne oczyszczenie i odżywienie skóry, które idzie w parze z nauką samoakceptacji własnego ciała. Tradycyjny rytuał składa się z 4 następujących po sobie etapach, które wzajemnie się uzupełniają.  

  1. Zwilżenie – na samym początku weź długi ciepły prysznic, który pomaga rozluźnić spięte mięśnie po całym dniu pracy, a para wodna zmiękczy Twoją skórę i otworzy ujścia gruczołów łojowych (pory), dzięki czemu kosmetyki użyte w kolejnych etapach dotrą do głębszych warstw skory.   
  2. Oczyszczanie i złuszczanie – kolejny etap polega na dokładnym oczyszczeniu skóry i złuszczeniu naskórka. W tym etapie wykorzystujemy czarne mydło i rękawicę Kessa.  Savon Noir nałóż na wilgotną skórę i pozostaw na około 5 do 10 minut. Następnie przy użyciu rękawicy Kessa masuj okrężnymi ruchami od stóp w kierunku serca.  Po zakończonym masażu spłucz ciało wodą. Warto mieć na uwadze, że masaż w tym etapie jest bardzo ważny, ponieważ pobudza proces odnowy komórek skóry, poprawia krążenie krwi, a także uelastycznia skórę pozostawiając ją gładką i miękką.  
  3. Złuszczenie glinką Rhassoul – zadaniem dostarcza oczyszczonej skórze cenne składniki odżywcze i mineralizuje. Peeling ciała z zastosowaniem Rhassoul znakomicie wygładza i ujędrnia skórę usuwając martwe komórki skóry, oczyszcza ją i czyni bardzo świeżą i odmłodzoną.  
  4. Masaż - czas na olej arganowy, który stanowi idealne dopełnienie tego rytuału piękna, który dogłębnie zregeneruje i nawilży Twoją skórę. Ostatni etap to czas na odprężenie, a delikatny masaż z użyciem tego aromatycznego oleju domyka rytuał hammam 
Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.