Marokański rytuał hammam

Marokański rytuał hammam

Pielęgnacyjny i oczyszczający rytuał Hammam, z którego od wieków korzystają Marokańczycy, wykonać możemy w domu. Masaż rękawicą Kessa z ziarnistej tkaniny i czarnym mydłem z oliwy i zmiażdżonych oliwek złuszczy obumarły naskórek, wygładzi ciało i pobudzi krążenie. Glinka Rhassoul bogata w minerały odżywi i ujędrni skórę, a także zredukuje jej suchość. Z kolei naturalny BIO olej arganowy nawilży, poprawi jej elastyczność i złagodzi podrażnienia.

Hammam czyli marokańska łaźnia

To tajemniczo brzmiące sformułowanie pochodzi od arabskiego słowa, które oznacza ciepłą wodę. Natomiast „hammam” tłumaczony dosłownie, oznacza publiczną łaźnię, która od wieków pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy tego kraju poddają się w łaźniach zabiegom oczyszczającym i pielęgnacyjnym głównie z wykorzystaniem oleju arganowego, czarnego mydła i naturalnych marokańskich glinek, które maja na celu przywrócenie równowagi ciała i zmysłów. Jednocześnie mile spędzają w nich czas, na towarzyskich pogawędkach.

Rytuał hammam w domu

Z zabiegu możemy skorzystać przy okazji podróży do Maroka. Oferują go coraz częśćiej salony kosmetyczne i ośrodki SPA, doceniając korzyści płynące z rytuału hammam. Jednak wykonać go możemy także w domowym zaciszu, a wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria kupimy przez internet (np. na www.arganove.pl).

Etapy hammam i produkty do jego wykonania

Rytuał Hammam dzieli się na 4 etapy:

1. Przygotowanie ciała (ciepła kąpiel).

W tradycji marokańskiej pierwszym krokiem rytuału hammam jest skorzystanie z łaźni. Natomiast w domowych warunkach, przygotowujemy skórę do zabiegu oczyszczenia, poprzez nieco cieplejszy niż zwykle prysznic lub kąpiel. Wówczas ciepła para wodna zmiękczy nam skórę i otworzy znajdujące się w niej pory. Sprzyja to usunięciu z organizmu toksyn, a także lepszemu wchłanianiu składników, które zawarte są w oleju arganowym, naturalnym czarnym mydle i glinkach, stosowanych w kolejnych etapach rytuału.

2. Oczyszczanie czarnym mydłem i rękawicą Kessa.

Oczyszczamy skórę oliwnym czarnym mydłem, które wytwarzane jest w Maroku, na bazie oliwy z oliwek. Jego skład uzupełniony może być o naturalny BIO olej arganowy z dodatkiem olejków eterycznych z drzewa sandałowego czy eukaliptusa. Mydło ma postać pasty, która po połączeniu z wodą tworzy delikatną pianę. Aby uzyskać efekt dogłębnego peelingu czarnym mydłem oliwnym, wykonujemy masaż rękawicą Kessa, poprzez zdecydowane, okrężne ruchy. 

Najpierw masujemy skórę kończyn, a następnie tułowia w kierunku klatki piersiowej, dzięki czemu pobudzamy krążenie, które przy regularnym stosowaniu pozytywnie wpływa na jędrność skóry. Większą uwagę poświęcamy miejscom, gdzie naskórek jest grubszy (pięty, łokcie i kolana) lub gdzie widoczny jest cellulit.

Po wykonaniu masażu dokładnie spłukujemy wodą całe ciało. Dzięki niemu nie tylko oczyszczamy skórę, ale też stanie się gładka i miła w dotyku.

3. Oczyszczanie glinką Rhassoul.

W kolejnym etapie rytuału wykorzystujemy wulkaniczną glinkę Rhassoul, którą wydobywa się wyłącznie w Maroku. Glinka Rhassoul jest bogatym źródłem minerałów: magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit i cynk. Dlatego nie tylko oczyszcza skórę, ale także ujędrnia i zapobiega wysuszeniu.

Glinka Rhassoul ma postać niewielkich płytek lub proszku. Mieszamy ją z wodą, pod wpływem której mięknie i pęcznieje tworząc delikatną papkę. Można dodać do niej kilka kropli BIO oleju arganowego. Nakładamy cienką warstwę glinki, na osuszoną skórę i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie spłukujemy całe ciało delikatnym strumieniem letniej wody.

4. Nawilżenie BIO olejem arganowym.

Ostatnim, czwartym etapem Hammam jest nawilżenie skóry, która po dokładnym oczyszczeniu łatwiej będzie wchłaniać substancje odżywcze. Wykorzystujemy do tego naturalny BIO olej arganowy, który nazywany jest marokańskim płynnym złotem. To bogate źródło witaminy E, a także kwasów omega-6 i omega-9, które pomagają skórze odzyskać równowagę wodną. Rozprowadzamy kilka kropli oleju, delikatnie masując całe ciało i zostawiamy, aby wchłonął się w skórę.

Efekty po rytuale Hammam

Po tak wykonanych czynnościach poczujemy różnicę w kondycji naszej skóry, która stanie się bardziej gładka i jędrna. Dzięki zabiegowi zregeneruje się, odżywi i nawilży. Usuniemy również z niej oznaki zmęczenia. Aby utrwalić osiągnięte efekty, powinniśmy powtarzać rytuał Hammam regularnie, przynajmniej raz na 2 tygodnie.

Niestety coraz więcej Polek narzeka na zabieganie i przemęczenie obowiązkami, co wywołuje stres. Aby oderwać się od codziennych spraw, wyciszyć oraz zachować równowagę ciała i zmysłów, warto wykonać rytuał Hammam. Szczególnie jeśli w egzotyczne SPA możemy przemienić własną łazienkę.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.