Świadoma pielęgnacja twarzy - co musisz wiedzieć na ten temat

Świadoma pielęgnacja twarzy - co musisz wiedzieć na ten temat

Poprawne oczyszczanie twarzy to zdecydowanie jeden z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie, oczyszczanie powinno wykonywać się zarówno rano jak i wieczorem.

Warto zauważyć, że oczyszczanie twarzy składa się z kilku etapów, aby zadbać o nią kompleksowo i właściwie. Odpowiednio wykonany zabieg skutkuje zdrowym wyglądem skóry, wpływa pozytywnie na mikrobiom, pH oraz skuteczność przenikania składników aktywnych, które aplikujemy na twarz w kolejnych krokach pielęgnacyjnych.

Sam proces oczyszczania twarzy składa się z dwóch etapów - Demakijaż + Mycie.

Jeśli chcemy by skóra wyglądała dobrze, nie należy pomijać żadnego z nich!

Oczyszczanie twarzy - krok po kroku

  • Demakijaż Olejkiem 2w1 do demakijażu i masażu twarzy BIO

Krok konieczny, jeśli na co dzień lubisz nosić makijaż. Jeśli nie, możesz śmiało pominąć ten krok.

Demakijaż polega na rozpuszczeniu produktów kolorowych do formy, dzięki której z łatwością zmyjemy je ze skóry, bez nadmiernego pocierania czy szorowania. Wykorzystywanie do tego olejku jest całkowicie bezpieczne dla skóry, co ważniejsze, nie narusza jej warstwy lipidowej. Demakijaż olejowy nie zaburza naturalnego pH skóry, a więc nie powoduje też nadprodukcji sebum, co jest szczególnie ważne w przypadku cery trądzikowej, która jest wrażliwa na każdą zmianę pielęgnacyjną.

Olejek 2w1 do demakijażu i masażu twarzy BIO to połączenie wysokiej jakości nierafinowanych olei kosmetycznych, które działają dwutorowo. Z jednej strony skutecznie rozpuszczają makijaż, ale działają również silnie pielęgnująco na skórę. Olejek zmiękcza ją, koi ewentualne podrażnienia, które mogły się na niej pojawić w ciągu dnia oraz wspiera w utrzymaniu naturalnej bariery ochronnej. Za pomocą olejku możesz wykonać również relaksujący masaż twarzy, który zapobiegnie utracie elastyczności i pojawieniu się zmarszczek. 

Olejek aplikujemy na dłonie, a następnie rozprowadzamy go na suchej skórze. Wykonujemy dokładny masaż całej twarzy, aby makijaż mógł się rozpuścić. Olejek zmywamy wodą lub odciskamy za pomocą wilgotnej, bawełnianej ściereczki lub wielorazowych płatków kosmetycznych.

  • Mycie twarzy Energetyzującym żelem do mycia twarzy BIO

Krok, którego nie zaleca się pomijać, ani rano ani wieczorem. Szczególnie ważny, gdy wcześniej wykonało się demakijaż olejkiem lub płynem do demakijażu twarzy.
Umycie twarzy wodą i żelem pomaga usunąć wszelkie zanieczyszczenia i resztki produktów, które mogą pozostać na twarzy. Niedokładne oczyszczenie skóry twarzy może wiązać się z zapychaniem porów skóry, pojawianiem się niedoskonałości i wągrów. Z kolei nie zmycie resztek płynu do demakijażu np. płynu micelarnego w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uwrażliwienia się skóry i pojawienia się trądziku. 

żel do mycia twarzy


4 najczęstsze błędy popełniane przy oczyszczaniu twarzy

  • Nie zmywanie produktów kosmetycznych do demakijażu

Płyn do demakijażu twarzy, to nie płyn do mycia twarzy! Dlatego po jego użyciu, skórę należy zawsze dokładnie umyć. Wcześniej wspomnieliśmy, że pozostawienie płynu do demakijażu twarzy powoduje uwrażliwienie skóry i pojawianie niedoskonałości. Wiąże się to z tym, że często są to produkty chemiczne, zawierające substancje, które szybko muszą usunąć nawet bardzo mocny makijaż. Dlatego tego rodzaju produkty najpierw delikatnie zmywamy wodą, a następnie myjemy twarz żelem lub pianką. 

  • Używanie zbyt agresywnych kosmetyków do oczyszczania twarzy

Stosując nieodpowiednie preparaty do mycia twarzy, może wywołać szereg skutków niepożądanych. Od nadmiernego przetłuszczania się skóry do jej przesuszenia. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniego produktu, sprawdź czy jest on odpowiedni dla potrzeb Twojej cery.

  • Mycie twarzy wyłącznie wodą

Niestety, sama woda nie wystarczy by oczyścić skórę twarzy, nawet przy porannej higienie. Skóra w nocy pracuje, wycisza niedoskonałości, wzmacnia proces regeneracji, wydziela pot i sebum. Dodatkowo pozostają na niej produkty pielęgnacyjne, które nakładasz na nią wieczorem. Zatem, zbiera się na jej powierzchni wiele zanieczyszczeń, które należy usunąć. Warto dodatkowo zwrócić uwagę, że sebum ma budowę podobną do oleju, a samą wodą oleju ze skóry nie zmyjemy. Dlatego potrzebujemy odpowiedniego produktu pielęgnacyjnego, który pomoże nam odpowiednio oczyścić skórę. 

  • Nieprawidłowe osuszanie twarzy

Osuszanie twarzy w odpowiedni sposób, również wpływa na jej wygląd. Polecamy używać do tego osobnego ręcznika lub jednorazowych, miękkich ręczników papierowych. Ważna jest również technika, ponieważ w osuszania twarzy, nie chodzi o jej mocne pocieranie, a o dociśnięcie materiału do twarzy, aby zebrać nadmiar wody. Traktuj swoją skórę delikatnie, a na pewno Ci się odwdzięczy pięknym wyglądem.

Game changer codziennej pielęgnacji - Tonizacja

Niedoceniany, zapominiany i często pomijany krok w pielęgnacji skóry twarzy - tonizacja. Idealne pH naszej skóry wynosi około 5, co daje idealne warunki do rozwijania się naturalnej mikroflory, odpowiedzialnej za jej ochronę. Myjąc twarz różnymi żelami czy piankami, nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak wpływają one na naszą skórę, a może całkiem mocno ją zaburzyć. Niektóre mydła, których używamy do oczyszczania, są zasadowe, co drastycznie podwyższa poziom pH skóry. Może to powodować zaburzenie jej mechanizmów obronnych i  tendencję do podrażnień. Produkty o zbyt kwasowym odczynie też nie są zbyt korzystnie, ponieważ drastycznie niszczą warstwę lipidową naskórka i zwiększają możliwość pojawienia się niedoskonałości. Aby skóra po takim oczyszczaniu samodzielnie wróciła do odpowiedniego pH może jej to zająć nawet 90 minut! To strasznie długo, a nikt z nas nie daje sobie tyle czasu, zanim nałoży kolejne produkty pielęgnacyjne. Dlatego tak ważne jest, aby wspomagać skórę w powrocie do jej naturalnego pH i tonizować ją!

Naturalne hydrolaty nazywane również wodami kwiatowymi, świetnie sprawdzą się w roli toniku, który przywróci prawidłowe, fizjologiczne pH skóry. Ponadto zapobiegną rozwojowi bakterii oraz wyciszą pojawiające się podrażnienia i niedoskonałości. Hydrolat działa odświeżająco, zmniejsza widoczność porów oraz upiększająco na skórę. W zależności z jakiejś rośliny został przygotowany, może wykazywać szereg indywidualnych właściwości, które odpowiedzą na sprecyzowane potrzeby skóry.

Zaintrygował Cię temat hydrolatów i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Sprawdź nasze poprzednie wpisy.

Jak nawilżyć skórę?

Krok, którego potrzebuje każda skóra niezależnie od jej wieku czy dolegliwości. Mowa o produktach nawilżających do twarzy. Odpowiednie nawilżenie skóry twarzy jest konieczne, aby zachować odpowiednią jędrność i elastyczność. Przede wszystkim - skóra sucha i odwodniona szybciej się starzeje!

Dlatego jej odpowiednie nawilżenie jest tak ważne i stanowi osobny etap codziennej pielęgnacji. 

4 triki, aby odpowiednio nawilżyć skórę twarzy

  • Pij 1,5 - 2 litrów wody w ciągu dnia

Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję naszego organizmu, ale ma duży wpływ na skórę. Odpowiednio nawilżona od środka, staje się jędrniejsza, wzrasta jej odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz znacząco poprawia się również jej koloryt. Regularne picie wody przyczynia się także do spowolnienia procesu starzenia się skóry.

  • Stosuj nawilżające kremy zawierające naturalne emolienty oraz składniki odżywcze.

Odparowywanie wody przez skórę to naturalny proces. Jest on ograniczany przez płaszcz hydrolipidowy, jednak gdy jest on uszkodzony, nie spełnia swojej roli. Dlatego ważne jest aby stosować produkty odpowiednie dla naszej skóry oraz takie, które go wzmacniają. Istotnymi składnikami, które powinny znaleźć się w pielęgnacji takiej skóry jest kwas hialuronowy oraz skwalan z trzciny cukrowej, które gromadzą wodę w skórze oraz zapobiegają jej nadmiernemu parowaniu. Warto również sięgnąć po kremy, które w swoim składzie zawierają marokański olej arganowy, nierafinowane masło shea, nierafinowany olej jojoba czy nierafinowany olej ze słodkich migdałów

  • Dbaj o swoją barierę hydrolipidową
Aby skóra była odpowiednio nawilżona, dbaj o swoją barierę hydrolipidową i reaguj szybko, gdy pojawiają się pierwsze oznaki jej osłabienia. Dlatego kiedy czujesz, że skóra staje się nadwrażliwa, zaczerwienia się, szybciej się przesusza i towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia, postaw na delikatne kremy do pielęgnacji twarzy, które szybko ją odbudowują i wzmacniają. Szukaj produktów, które w swoim składzie będą miały olej z wiesiołka, olej z pestek malin czy olej arganowy.
  • Pamiętaj o odpowiednim złuszczaniu skóry
Nasza skóra odnawia się cały czas samodzielnie. Jednak bez odpowiedniego złuszczenia starego naskórka, może dochodzić do zapychania porów i pojawiania się niedoskonałości. Aby złuszczyć stary naskórek w naturalny i bezpieczny dla bariery hydrolipidowej sposób, stosuj naturalne glinki kosmetyczne, które nie tylko oczyszczą i odświeżą skórę, ale również silnie ją do mineralizują. 

Dobrym pomysłem jest stosowanie od czasu do czasu czarnego mydła, które działa jak naturalny peeling enzymayczny. Pomaga usunąć obumarły naskórek, wspomaga detoks skóry oraz oczyszcza i zwęża pory. Doskonale przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji.

Skóra, która jest dobrze oczyszczona lepiej wchłania składniki aktywne z pielęgnacyjnych produktów. 

Skuteczne działanie anty-aging

Starzenie się skóry to naturalny proces i choć nie można go zatrzymać, można go opóźnić. Wystarczy zastosować odpowiednią pielęgnację i produkty kosmetyczne z wysoko aktywnymi składnikami, które zapobiegają utracie elastyczności, jędrności i pojawianiu się zmarszczek. 

Jakie to składniki spowalniają starzenie się?

Wraz z wiekiem następują nieuniknione zmiany w naskórku, konkretniej w skórze właściwej i tkance podskórnej. W wyniku tego, skóra staje się coraz cieńsza, bardziej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych oraz wyraźnie traci swoją jędrność. Aby spowolnić ten proces szukaj w składach swoich kosmetyków oleju z nasion opuncji figowej, który działa jak naturalny botoks. Aktywizuje skórę do regeneracji, wzmacnia wiązania kolagenowe w skórze oraz spłyca istniejące zmarszczki. Bakuchiol - roślinny i bezpieczny zamiennik dla retinolu. Można go stosować cały rok i nie wywołuje podrażnień. Podobnie jak opuncja działa silnie przeciwstarzeniowo, pobudza skórę do odnowy, wygładza ją oraz zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Dodatkowo przywraca jednolity koloryt skórze. Kwas hialuronowy, który zapobiega ucieczce wody z naskórka oraz wzmacnia jego elastyczność. Olej arganowy, który działa silnie odżywczo i kojąco na skórę.

To właśnie te składniki, tworzą swojego rodzaju opatrunek, który pomaga zachować młody i witalny wygląd. Aby ich działanie było efektywne, polecamy szukać ich w serum do twarzy, które zazwyczaj jest wysokoaktywną esencją, która koncentruje się na skonkretyzowanym działaniu, a składniki są w wysokich, efektywnych stężeniach. 



Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.