Peeling – wszystko co musisz wiedzieć, aby Twoja skóra wygląda zdrowo

Peeling – wszystko co musisz wiedzieć, aby Twoja skóra wygląda zdrowo

Nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, by zacząć pielęgnować skórę, jednak w zależności od wieku zmienia się nie tylko sposób, ale i wykorzystywane produkty oraz składniki aktywne. Jedno jest jednak pewne, aby zachować zdrowie największego narządu naszego organizmu, w żadnym wieku nie powinniśmy pomijać peelingu! 

Złuszczanie to proces, który jest niezbędny w pielęgnacji. Dzięki usuwaniu obumarłego naskórka, wydobywamy ze skóry jej naturalny zdrowy blask, świeżość i witalność. Hamujemy i zapobiegamy rozwojowi niedoskonałości, zapychaniu się porów, redukujemy rogowacenie czy pojawianie się nieestetycznych suchych skórek.  

Jak złuszczyć skórę – rodzaje peelingów 

Peeling mechaniczny 

To proces złuszczania, polegający na realnym tarciu skóry poprzez produkt, który w swoim składzie zawiera ścierniwo lub poprzez użycie akcesorium kosmetycznego np. rękawicy peelingującej, szczotki z szorstkim włosem czy szczoteczki sonicznej do ciała. Gotowy peeling mechaniczny to zwykły produkt kosmetyczny, który zawiera w swoim składzie drobinki np. pestki, glinkę, sól lub cukier, które ścierają martwy naskórek podczas masażu masą.  

Peeling mechaniczny jest jednym z najprzyjemniejszych peelingów, ponieważ proces ścierania skóry często połączony jest z masażem, co wiąże się z poprawą ukrwienia, zwiększeniem elastyczności i jędrności. Rezultat peelingu jest wyczuwalny od razu i można go powtarzać częściej. 

W przypadku peelingu mechanicznego, jakość złuszczenia powiązana jest z jakością ścierniwa i siłą tarcia. Przy zbyt mocnym tarciu można uszkodzić skórę właściwą doprowadzając do podrażnień i zaczerwienienia, a w najgorszym wypadku do otarć i ran. 

Peeling enzymatyczny 

To produkt kosmetyczny, który w swoim składzie używa roślinnych enzymów, których zadaniem jest osłabienie połączeń między komórkami, co doprowadza to do delikatnego złuszczenia i rozpuszczenia martwego naskórka. W tym celu można wykorzystać czarne mydło, które działa jak peeling enzymatyczny lub sięgnąć po skoncentrowany, gotowy produkt, który zawiera roślinne enzymy.  
Wśród najczęściej wykorzystywanych enzymów roślinnych znajdziemy takie substancje jak keratolina, pochodząca z papai papaina, enzym z ananasu bromelaina, enzym z dyni czy ficyne. 

Jest to jeden z delikatniejszych peelingów, jednak nie jest to regułą.  

Peeling enzymatyczny dzięki bogactwu w roślinne składniki działa również antyoksydacyjnie, rozjaśniająco i odświeżająco. Aby zauważyć efekty pielęgnacyjne potrzebna jest regularność stosowania. 

Peeling kwasowy 

W ostatnich czasach to zdecydowanie najmodniejszy i najczęściej wybierany rodzaj peelingu. Szeroki wachlarz kwasów, których można użyć do złuszczenia skóry w przeróżnych stężeniach zapewnia najlepsze dopasowanie do naszego typu skóry.  

Należy pamiętać, że kwasy to substancje kosmetyczne, które źle dobrane, mogą bardzo poważnie zaszkodzić, jednak przy odpowiedniej wiedzy i środkach ostrożności, potrafią przynieść zaskakujący rezultat pielęgnacyjny. 

Sześć powodów, dla których warto stosować peeling 

Peeling zdecydowanie kojarzy nam się z zaawansowaną pielęgnacją nie tylko twarzy, ale również ciała. Zazwyczaj powiązany jest z rozbudowanym rytuałem pielęgnacyjnym, który daje naszej skórze ogrom korzyści. Jeśli jednak nie jesteś przekonany co do tego, czy powinieneś stosować peeling w swojej pielęgnacji, sprawdź jakie realne korzyści on daje. 

Lepsze wchłanianie produktów pielęgnacyjnych przez skórę 

Gdy skóra jest dobrze oczyszczona, a pory są odblokowane, to nie tylko przekłada się to na jej lepszy wygląd i kondycję. Dzięki dogłębnemu oczyszczeniu skóra dużo lepiej wchłania produkty pielęgnacyjne, które nakładamy na nią każdego dnia. Zastosowane w nich aktywne składniki, wnikają głębiej w strukturę skóry wpływając na jej młodość, jędrność i witalność.  

Młodszy wygląd na dłużej 

Starzenie się to proces, który chcemy jak najdłużej powstrzymać, w końcu nikt z nas nie chce widzieć na swojej twarzy nieestetycznych bruzd i zmarszczek. Skóra dojrzała zatraca zdolność do odnawiania się i usuwania martwych komórek w tym obumarłego naskórka. Nagromadzenie się go na powierzchni, sprzyja nie tylko pojawianiu się niedoskonałości i stanów zapalnych, ale również zmarszczek i nierówności. Peeling zatem pozwala oczyścić skórę, wspomaga dotlenienie komórek oraz umożliwia pobudzenie skóry do regeneracji i odnowy. 

Gładka i miękka skóra 

Osoby, które często golą swoje nogi lub pachy z pewnością poczują i zobaczą różnicę na swojej skórze, jeśli wcześniej wykonają peeling ciała. Złuszczenie obumarłego naskórka umożliwi oczyszczenie mieszków włosowych z różnych zanieczyszczeń, dzięki czemu maszynka będzie goliła włoski, a nie zbierała stary naskórek. Regularne peelingowanie ciała dodatkowo wygładza skórę, poprawia jej gęstość, elastyczność oraz zapobiega pojawianiu się niedoskonałości i nieestetycznych przebarwień.  

Bez cellulitu 

Osoby zmagające się z cellulitem i rozstępami szczególnie dużo uwagi powinny poświęcić na regularne masaże i peelingi partii ciała dotkniętych tą dolegliwością. Peeling pomaga spłycić nierówności skóry oraz zmniejszyć widoczność cellulitu, dodatkowo poprawia mikrokrążenie oraz zapobiega obrzękom limfatycznym.  

Stop wrastaniu włosków 

Pozostając przy goleniu, peelingowanie ciała ma jeszcze jedną zaletę. Skutecznie zapobiega bolesnemu i nieestetycznemu wrastaniu włosków. Dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się podrażnienia i zaczerwienienia. 

Pełen relaks 

Dodając regularny peeling ciała do swojej pielęgnacji wieczornej lub porannej, robi coś jeszcze lepszego, niż troska o stan i zdrowie skóry. Podarowujemy sobie chwilę uważności i relaks, który pomaga nam się wyciszyć i nastroić pozytywnie na nadchodzący ciąg tygodnia. 

Jaki peeling wybrać? 

Teraz, gdy wiesz już, jakie korzyści niesie ze sobą regularne peelingowanie ciała, wystarczy dobrać odpowiedni dla Twoich potrzeb sposób złuszczania i oczyszczania. Najbezpieczniejsze peelingi, które możesz wykonać w zaciszu własnego domu to oczywiście peeling mechaniczny i peeling enzymatyczny, który przy zachowaniu regularności, umożliwia wypracowanie zadowalających efektów.  

Marokańskie kosmetyki – czarne mydło oraz rękawica Kessa to doskonałe połączenie peelingu enzymatycznego z mechanicznym. Mydło działające jak peeling enzymatyczny zmiękczy, oczyści i zadziała regulująco, podczas gdy masaż rękawicą usunie obumarły naskórek, pobudzi krążenie oraz wygładzi skórę. 

Warto pamiętać, że tak jak w odżywianiu tak samo w pielęgnacji, należy zachować pewną równowagę. Zbyt częste złuszczanie może doprowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naszej skóry i pogorszenia jej stanu, dlatego warto świadomie pielęgnować skórę i decydować się na pewną ograniczoną regularność. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.