Olej rycynowy w codziennej pielęgnacji twarzy - czy warto i jak stosować?

Olej rycynowy w codziennej pielęgnacji twarzy - czy warto i jak stosować?

Olej rycynowy (INCI: Ricinus Communis Seed Oil) zna chyba każdy. Jest nieodzownym elementem apteczki i kosmetyczki każdego z nas. Od wielu lat uważany jest za lekarstwo na większość dolegliwości, ale przez znaczną większość osób, został doceniony i najczęściej wykorzystywany jest w roli kosmetyku idealnego - do pielęgnacji skóry, paznokci czy włosów. Często piszecie do nas z pytaniami o to, jaki olej najlepiej się u Was sprawdzi i czy da się wykorzystać olej rycynowy do czegoś jeszcze, niż pielęgnacji paznokci?
Co sprawia, że tak chętnie wszyscy sięgamy po olej rycynowy?  
Jak go stosować, aby w pełni wykorzystać jego potencjał?  
Czy rycyna ma jeszcze jakieś zastosowania? 

To chyba dobry moment, aby spróbować odpowiedzieć na niektóre z Waszych pytań. 

Olej rycynowy czy olejek rycynowy? 

Zdecydowanie olej rycynowy!  

Olej to czysty, jednorodny surowiec, który nie jest wzbogacony o żadne dodatkowe substancje czy inne składniki.  

Olejek to mieszanina olei, ekstraktów i innych substancji, które tworzą wieloskładnikowy produkt. Olejkiem określa się również olejek, który otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną rośliny, wtedy uzyskuje się tzw. olejek eteryczny. 

W naszej ofercie, znajdziecie czysty, nierafinowany i tłoczony na zimno olej rycynowy.  

Właściwości oleju rycynowego 

Ziarna rącznika pospolitego, bo to z nich tłoczy się najgęstszy z olei kosmetycznych, czyli olej rycynowy, to pokaźne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie działają nie tylko na wygląd, ale również zdrowie naszej skóry, włosów oraz paznokci. W rycynie znajdziemy nienasycone kwasy omega-3 i omega-6 oraz występujący tylko i wyłącznie w tym oleju, kwas rycynolowy. 

W oleju rycynowym znajdziemy również całkiem sporo naturalnie w nim występującego tokoferolu - czyli Witaminy E. Witamina młodości, to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wolne rodniki i spowalniają proces starzenia się.  

Olej rycynowy na twarz 

Olej rycynowy to jeden z tych olei, który trudno sobie wyobrazić, aby stosować go do pielęgnacji całej twarzy. Nie dziwi nas to, jego bardzo charakterystyczna konsystencja, nie jest łatwa we wdrożeniu do rutyny pielęgnacyjnej, jednak istnieją sposoby, aby to zrobić bez obawy o zapchanie skóry. 

Tak naprawdę wystarczy, że olejem rycynowym zaczniesz wzbogacać jeden produkt, który stosujesz w swojej pielęgnacji. Dodawaj małą kroplę do kremu lub serum, na przykład raz w tygodniu, aby powoli przyzwyczaić skórę. Olej zapewnia odpowiednie odżywienie oraz ochronę przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo pobudza do naturalnej regeneracji, poprawia elastyczność i przywraca skórze jedwabistą miękkość w dotyku. 

Olej rycynowy pomoże zachować zdrowy wygląd skóry, zmniejsza widoczność niedoskonałości oraz zahamuje rozwój stanów zapalnych. Naturalnie w nim występujący kwas rycynolowy działa antybakteryjnie, dlatego olej rycynowy poleca się do stosowania punktowego przy leczeniu trądziku.  

Olej rycynowy na rzęsy 

Olej rycynowy swoją największą sławę zawdzięcza właściwościom wzmacniającym, zagęszczającym i pobudzającymi do wzrostu rzęs. Dodatkowo wydłuży żywotność włoska, zmniejszając ich wypadanie. W końcu marzeniem każdej kobiety, jest posiadanie magnetyzującego spojrzenia, a nic nie robi takiego wrażenia jak wachlarz zdrowych, mocnych i lśniących rzęs.  

Olej polecamy aplikować na wieczór, przynajmniej 30 min przed snem. Najlepiej użyć do tego małej, precyzyjnej szczoteczki za pomocą której wczeszemy olej w rzęsy. Jeśli nie mamy szczoteczki, możemy użyć palca lub dokładnie oczyszczonej szczoteczki po starym tuszu do rzęs.  

Pierwsze efekty pielęgnacyjne będą widoczne już po dwóch tygodniach regularnego stosowania. 

Czy olej rycynowy niszczy wzrok? 

Nie, olej rycynowy jest bezpieczny i w żaden sposób nie wpływa na wzrok. Należy jednak uważać z jego aplikacją na rzęsy, ponieważ olej rycynowy jest bardzo gęsty i wymycie go z oczu jest kłopotliwe. Dodatkowo olej może powodować podrażnienia i zaczerwienienia oczu, co może pogorszyć nasz komfort i pewność co do stosowania tego kosmetyku.  

Dlatego aplikuj małą ilość oleju, tylko tyle aby włosy błyszczały od oleju, a nie ociekały od niego. 

Olej rycynowy na brwi 

W ostatnim czasie możemy zaobserwować spory wzrost zainteresowania pielęgnacją brwi. Definitywnie skończyły się czasy mocnego wyskubywania, teraz na salonach królują gęste, mocne i wyraziste brwi, które dodają charakteru! 

Olej rycynowy idealnie sprawdzi się w roli produktu, który uzupełnia pielęgnację włosów. Warto aplikować go regularnie na brwi, aby je wzmocnić, pobudzić do wzrostu (jest to szczególnie polecane dla każdego, kto chce zagęścić nierówno rosnące włoski w brwiach) oraz zmiękczyć.  

Systematyczne aplikowanie oleju może spowodować delikatne przyciemnienie włosków. 

Olej rycynowy do brody 

Odpowiednia pielęgnacja zarostu, nie tylko pomoże go zagęścić i zapuścić, zadba ona również o kondycję skóry pod włoskami. Mężczyźni, którzy poświęcają wiele czasu i swojej uwagi brodzie, z pewnością polubią działanie oleju na włosy.  

Olej rycynowy stosowany do olejowania brody, zadba o jej elastyczność, miękkość oraz wzmocni włos, zabezpieczając go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oczywiście gęstość i tłustość oleju sprawia, że po takim olejowaniu należy ją umyć, jednak taka półgodzinna kuracja raz w tygodniu, pomoże w kompleksowy sposób zadbać o wygląd i zdrowie zarostu. 

Olej rycynowy na ciało 

Niewiele osób wie, że olej rycynowy, który jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych, może być również wykorzystany do pielęgnacji mocno przesuszających się i łuszczących miejsc na skórze, np. łokci, stóp, pięt, kolan, kostek czy dłoni.  

Olej skutecznie zabezpieczy problematyczną skórę, tworząc na jej powierzchni okluzję. Zapobiegnie utracie wody przez naskórek oraz pobudzi do naturalnej regeneracji. Skóra szybko stanie się miękka i gładsza w dotyku, zniknie również uczucie napięcia i swędzenia w przesuszonych miejscach.  

Olej rycynowy wzmacnia i uelastycznia skórę, sprawiając, że staje się odporniejsza nie niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. 

Olej rycynowy na dłonie i paznokcie 

Olej rycynowy to olej idealny, do pielęgnacji przesuszonych dłoni i osłabionych po licznych stylizacjach paznokci. Olej polecamy wcierać bezpośrednio do skórę za pomocą delikatnego masażu, w płytkę paznokcia oraz skórki wokół. Rycyna zmiękcza i uelastycznia, pomoże przywrócić równowagę naskórka. Przy regularnym stosowaniu, wzmocni płaszcz ochronny i uodporni skórę na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. 

Jeśli nie czujesz się komfortowo we wcieraniu oleju bezpośrednio w skórę, możesz mieszać olej ze swoim ulubionym kremem do dłoni. Rób to bezpośrednio na dłoni, chwilę przed rozsmarowaniem produktu. 

Regularne wcieranie oleju w płytkę paznokciową wyraźnie ją utwardza, przyspiesza porost oraz zapobiega łamaniu i rozdwajaniu. Jeśli szukasz czegoś bardziej wygodnego niż olej, wypróbuj balsam do paznokci, którego bazą jest właśnie czysty olej rycynowy. 

Olej rycynowy - uniwersalny i naturalny kosmetyk w Twojej kosmetyce 

Olej rycynowy to jak widać naprawdę uniwersalny produkt roślinny, który w swojej codziennej pielęgnacji można wykorzystać na wiele sposób.  

Zastosowań tego oleju jest mnóstwo i jesteśmy pewni, że znacie jeszcze więcej innych sposób na wykorzystanie jego potencjału w codziennej pielęgnacji. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz