Naturalnie i zdrowo: czyli kilka słów o ałunie

Naturalnie i zdrowo: czyli kilka słów o ałunie

Ałun to substancja krystaliczna, składająca się ze związków glinu, które tworzą na skórze cienką, niewidoczną warstwę zabezpieczającą. Ten minerał górski w przeciwieństwie do soli glinu, który jest stosowany w zwykłych dezodorantach nie przenika przez skórę, dzięki czemu jest nieinwazyjny dla naszego organizmu.  

Ałun – jak wybrać naturalną ochronę przed potem? 

No właśnie ochrona przed potem – ale czy właściwie powinniśmy się go obawiać? Pocenie się jest naturalnym i prawidłowym procesem naszego organizmu. Pozwala wyeliminować szkodliwe toksyn oraz schłodzić ciało, kiedy panuje wysoka temperatura powietrza. Problemem nie jest sam pot, ale zapach, który mu towarzyszy. Odpowiadają za to drobnoustroje, które wytwarzane są razem z potem. Działanie antybakteryjne i antyseptyczne ałunu sprawia, że organizm wydziela pot przez pory skórne, ale niweluje przy tym przykry zapach. 

Ałun czy antyperspirant – czy oba produkty wykazują takie same działanie? 

Zdecydowanie nie! Tak jak już wspomnieliśmy wydzielanie potu jest naturalnym procesem i nie należy go blokować. Niestety zadaniem antyperspirantów jest blokada wydzielania potu poprzez zatkanie porów skórnych. Ponadto antyperspiranty zawierają szereg innych substancji, takich jak triclosan, ftalany, aluminium czy parabeny, których działanie może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ałun górski to bezpieczna i tańsza alternatywa dla naszego organizmu – jeden kryształ przy regularnym stosowaniu może nam wystarczyć nawet na kilkanaście miesięcy użytkowania.  

Rodzaje ałunu i ich zastosowanie:  

Ałun w kamieniu (duży sztyft) – to najczęściej spotykana forma tego kryształu. Przed użyciem powierzchnię kryształu należy zwilżyć wodą, a następnie można go zaaplikować bezpośrednio na skórę. Po użyciu ponownie produkt należy opłukać pod bieżącą wodą. 

Ałun w postaci sztyftu – może być nieocenionym ratunkiem przy zacięciu podczas golenia! Dzięki temu, że ałun wykazuje właściwości antyseptyczne, ściągające i antybakteryjne może być aplikowany bezpośrednio na zaczerwienioną i podrażnioną skórę. Sztyft wielkością przypomina pomadkę do ust, dlatego można go zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Pomaga również na ból i uczucie swędzenia po ukąszeniu insektów!  

Ałun w pudrze – raj dla stóp! Przychodzimy z wybawieniem dla osób, które zmagają się z nadmierną potliwością stóp. Jest to uciążliwe szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to nosimy zabudowane obuwie, a przebywając w zamkniętym pomieszczeniu nasze nogi narażone są na nadmierne pocenie i co za tym idzie – wydzielanie przykrego zapachu. Ałun w pudrze w połączeniu z wodą oczyszcza i zmiękcza skórę stóp. Działa odprężająco, regenerująco, a także zmniejsza obrzęk. Nie zatyka porów, dzięki czemu umożliwia przezskórne usuwanie toksyn. Puder można również zaaplikować bezpośrednio na stopy lub dodać do obuwia, żeby zniwelować nieprzyjemny zapach.  

Ałun w sprayudezodorant mineralny, który w składzie ma sproszkowany ałun to zdrowsza wersja od klasycznych dezodorantów! Zaletą tego produktu jest szybka i higieniczna aplikacja bezpośrednio na skórę. Dezodoranty mineralne posiadają przyjemny zapach, który można reeaplikować w dowolnym momencie w ciągu dnia!  

Ałun w roll-on – dla tradycjonalistów, którzy lubią czuć przyjemny zapach pod pachą polecamy dezodorant w kulce, który w przeciwieństwie do klasycznych odpowiedników zawiera powyżej 99% składników pochodzenia naturalnego. Dezodorant ałunowy o zapachu piżma – to połączenie klasycznej nuty zapachowej z olejem arganowym, który zapewnia długotrwałe uczucie świeżości.  

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.