
Łuszcząca się skóra na twarzy - jak sobie z tym radzić w naturalny sposób
Share
Na pewno znasz to uczucie, gdy spoglądasz rano w lustro i widzisz na swojej twarzy malutkie, białe skórki, które łuszczą się na podbródku, policzkach lub przy nosie. Rolują się z makijażem, znikają pod warstwą kremu i po chwili pojawiają się na nowo. Ta kłopotliwa przypadłość, sprawia, że czujemy się mniej atrakcyjni i zmniejsza się nasz komfort w ciągu dnia.
Łuszczenie skóry to powszechny problem, z którym każdy spotyka się co jakiś czas. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska:
- zbyt słabe nawodnienie organizmu,
- przebywanie w przesuszonych i wygrzanych pomieszczeniach,
- nie używanie regularnie produktów nawilżających,
- używanie na co dzień zbyt agresywnych produktów do mycia.
Na szczęście, przeważnie łatwo można sobie z nim poradzić i szybko zminimalizować widoczność nieestetycznych skórek.
Dlaczego skóra się łuszczy?
Główną przyczyną łuszczenia się skóry, jest uszkodzenie bariery ochronnej, nazywanej również płaszczem hydrolipidowym. Kiedy płaszcz jest odpowiednio odżywiony i zabezpieczony, funkcjonuje prawidłowo, chroniąc naskórek przed nadmierną utratą wilgoci, wolnymi rodnikami oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Gdy zostaje uszkodzony, wilgoć zamknięta w strukturze skóry, zbyt szybko odparowuje, co prowadzi do odwodnienia i łuszczenia się wierzchniego naskórka.
Jakie czynniki wywołują złuszczanie się skóry?
Tak naprawdę takie przypadki należy rozpatrywać indywidualnie, ponieważ łuszczenie się skóry mogą powodować zarówno czynniki zewnętrzne, wewnętrzne jak i stan naszego zdrowia. Poniżej jednak postaraliśmy się wypunktować czynniki, które najczęściej wywołują kłopotliwe łuszczenie się skóry.
Negatywny wpływ środowiska
Wystawienie niezabezpieczonej skóry na silny wiatr, mróz lub ekstremalne ciepło może przyczyniać się do łuszczenia się. Dodatkowo przebywanie w pomieszczeniu z suchym, klimatyzowanym powietrzem może spowodować wzmocnienie tej przypadłości.
Agresywne oczyszczanie
Regularne używanie produktów kosmetycznych, które zawierają zbyt agresywne składniki myjące, może doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry. Tak zaburzone funkcjonowanie skóry, skutkuje uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego, pojawieniem się niedoskonałości oraz brakiem równowagi pH.
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry
Tak samo źle na kondycję skóry, wpływa nadmierne stosowanie peelingów, produktów złuszczających czy nieodpowiednio dobranych produktów pielęgnacyjnych, które zamiast wspierać regenerację, obciążają lub podrażniają skórę. Zbyt częste złuszczanie zaburza pracę warstwy ochronnej oraz nie daje jej odpowiedniego czasu na regenerację i odnowę.
Niedobory witamin
Dieta bogata w tłuszcze, witaminy i minerały to podstawa zdrowej i pięknej skóry. Gdy brakuje nam witamin z grupy A, E, C, B oraz kwasów tłuszczowych, może dojść do zachwiania jej funkcji. Aby mieć pewność, że problemy z nadmiernym łuszczeniem to wynik niedoborów, warto swoją przypadłość omówić z lekarzem.
Nieodpowiednie nawodnienie i dieta
Zbyt mała ilość spożywanej wody i nadmierne spożycie węglowodanów negatywnie wpływają na stan skóry. Dieta powinna być zbilansowana i różnorodna, aby dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mikroelementów. Warto również ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety wysoko przetworzone jedzenie oraz cukier.
Problemy skórne i alergie
Nadmierne i długotrwałe łuszczenie się skóry może być wynikiem chorób skórnych lub alergii, konieczna jest wtedy konsultacja u lekarza w celu dobrania odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.
Co zrobić, jeśli skóra się łuszczy?
Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, warto najpierw przeanalizować swoją rutynę pielęgnacyjną. Czasem wystarczy ograniczenie jakiegoś produktu lub zmiana rutyny pielęgnacyjnej, co uczyni ją bardziej zrównoważoną i delikatniejszą. Niezależnie od rodzaju skóry, warto pilnować, aby w pielęgnacji znajdował się silnie nawilżający produkt, który wspomoże w regeneracji i odbudowie bariery hydrolipidowej.
Unikaj gorącej wody
Jeśli zauważysz na swojej twarzy początki łuszczenia się skóry, postaraj się unikać polewania jej gorącą wodą. Używaj jedynie letniej wody, która nie będzie podbiła podrażnienia i wzmagała łuszczenia.
Nawadniaj organizm
Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, staraj się pić dużo czystej, wysoko mineralizowanej wody oraz zwróć uwagę na swoją dietę.
Ochrona sezonowa
Jeśli borykasz się z wrażliwą i skłonną do łuszczenia skórą, dobieraj odpowiednie produkty ochronne, szczególnie przy zmianach pór roku. Jesienią i zimą postaw na bogatsze w tłuszcze produkty pielęgnacyjne, które będą lepiej chronić przed zimnem, wiatrem i nagłymi zmianami temperatury. W ciepłych porach roku pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej i lekkich, nie obciążających formułach produktów pielęgnacyjnych.
Używaj nawilżacza powietrza
Jeśli spędzasz dużo czasu w ogrzewanych lub silnie klimatyzowanych pomieszczeniach, rozważ użycie nawilżacza powietrza. Dobrze sprawdzi się również naturalny hydrolat, który można często rozpylać nad twarzą.
Unikaj agresywnych zabiegów i ciężkiego makijażu
W okresach intensywnego łuszczenia się skóry, powstrzymaj się od stosowania agresywnych peelingów, produktów działających złuszczająco i intensywnych zabiegów oczyszczających. Daj swojej skórze czas na regenerację i odpoczynek.
Sprawdzaj skład kosmetyków
Przed wdrożeniem nowego produktu do swojej codziennej rutyny sprawdź jej skład. Być może znajdziesz składnik, który powoduje podrażnienie na Twojej skórze i doprowadza ją do nadmiernego złuszczania. Szczególnie zwróć na to uwagę przy produktach myjących. Staraj się wybierać delikatne produkty, odpowiednie dla skóry wrażliwej.
Dbaj o sen
Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku. Podczas snu skóra się regeneruje, komórki gromadzą energię, a naturalne procesy i funkcje skóry ulegają normalizacji.
Wprowadź olej kosmetyczny do rutyny pielęgnacyjnej
Nadmierne przesuszenie i łuszczenie skóry, może wynikać z zaburzonej bariery hydrolipidowej. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po oleje kosmetyczne, które przyniosą ulgę oraz pomogą wyrównać poziom lipidów. Na początek polecamy sięgnąć po naturalny skwalan z trzciny cukrowej, a potem stopniowo wdrażać bogate w kwasy tłuszczowe i witaminy inne oleje kosmetyczne jak olej arganowy, olej z opuncji figowej, olej ze słodkich migdałów lub olej z nasion konopii.
Postaw na mineralizujące glinki
Dobrą alternatywą na dostarczenie skórze zdrowych minerałów, jest stosowanie naturalnych glinek kosmetycznych. Przy skórze skłonnej do łuszczenia i częstych podrażnień, najlepiej postawić na najdelikatniejszą z glinek - glinkę kaolinową lub wulkaniczną glinkę marokańską - glinkę rhassoul.
Najlepsze lekarstwo dla skóry to czas
Zbyt agresywna, wieloskładnikowa lub źle dobrana pielęgnacja, potrafi przynieść czasem więcej problemów, niż korzyści. Dlatego dobrze jest świadomie i odpowiedzialnie podchodzić do tematu codziennej pielęgnacji, by w miarę możliwości uniknąć niepotrzebnych problemów i niedoskonałości.
W pielęgnacji tak jak w życiu - mniej znaczy więcej!