Kosmetyki ze skwalanem – poznaj jego właściwości pielęgnacyjne

Kosmetyki ze skwalanem – poznaj jego właściwości pielęgnacyjne

Jeśli zaczynacie przygodę z olejkami do pielęgnacji twarzy – to koniecznie musicie wypróbować skwalan z trzciny cukrowej. Jego ultralekka, nieobciążająca skóry konsystencja przemówi nawet do największych sceptyków olejowych formulacji. Poznaj jego właściwości pielęgnacyjne i przekonaj się, dlatego ten produkt powinien znaleźć się w Twojej kosmetyczce! 

Nawilżenie skóry – dlaczego jest tak ważne? 

Skóra to największy organ naszego organizmu, który każdego dnia jest narażony na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz, zanieczyszczenia powietrza czy klimatyzacja. Kiedy płaszcz hydrolipidowy skóry zostanie naruszony, to odczujemy, że stanie się ona mniej elastyczna i podatna na podrażnienia, a na naszej twarzy szybciej zaczną się pojawiać pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek.  

Dlatego, bardzo ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednią pielęgnację i ochronę. Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji jest zadbanie o nawilżenie skóry i zmniejszenie TEWL (transepidermalnej utraty wody) poprzez dostarczenie jej substancji nawilżających i naturalnych emolientów do jakich należy skwalan.  

Skwalen a skwalan – czym się od siebie różnią? 

Do grup emolientów należą skwalen (INCI:Squalene) i skwalan (INCI:Squalane). Skwalen to wielonienasycony węglowodór, który występuje naturalnie w ludzkim sebum, nawet do 15%, co stanowi, że jest on jednym z jego głównych składników. W przemyśle kosmetycznym skwalen był wykorzystywany już w latach 70. XX wieku. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy gatunku rekina Squalus spp., z którego wątroby po raz pierwszy wyizolowano tę substancję. Badania pokazują, że skwalen, stanowi naturalną ochronę dla skóry przed stresem oksydacyjny, wolnymi rodnikami powstałymi na skutek promieniowania UV czy zanieczyszczeń, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Niestety z biegiem czasu jego produkcja w naszej skórze maleje, około 50. roku życia zostaje go jedynie ok. 5%, dlatego tak ważne jest by go uzupełniać poprzez stosowanie kosmetyków, w których znajdziemy jego wysokie stężenie. Skwalen jednak, ze względu nienasycone, podwójne wiązania w swojej strukturze bardzo szybko ulega utlenieniu i rozpadowi, dlatego też w kosmetykach stosowana jest jego stabilna pochodna roślinna – skwalan. Pod względem właściwości substancje te są niemal identyczne. 

Skwalan – naturalne wsparcie w pielęgnacji cery problematycznej 

Skwalan to bezbarwna, transparentna olejowa substancja, która bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej, lepkiej warstwy. Doskonale sprawdza się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym cery wrażliwej, suchej, dojrzałej, podrażnionej, skłonnej do alergii, czy nawet z objawami atopowego zapalenia (AZS). Nie jest komedogenny, co oznacza, że ​​nie zatyka porów i nie powoduje tworzenia zaskórników, nawet w przypadku cer problematycznych, skłonnych do trądziku. Sprawia, że skóra odzyskuje miękkość i elastyczność, a także znacząco przyspiesza jej regenerację. Jako naturalny komponent spoiwa międzykomórkowego zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia i długotrwałe uczucie nawilżenia, chroni przed odparowywaniem wody i zmniejsza szorstkość skóry. Skwalan sprawdzi się również w pielęgnacji skóry podatnej na stany zapalne i podrażnienia. 

Jak działa skwalan na włosy? 

Skwalan znajduje również swoje zastosowanie w pielęgnacji włosów. Aplikowany na końcówki zabezpiecza je przed rozdwajaniem, przeciwdziała ich puszeniu się oraz przyczynia się do poprawy ich wyglądu. Dodatkowo zabezpiecza włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy uszkodzeniami termicznymi podczas używania suszarki, lokówki czy prostownicy.  

Skwalan jest również sprzymierzeńcem w pielęgnacji włosów farbowanych. Ten naturalny emolient zabezpiecza łuskę włosa, dzięki czemu chroni kolor przed wypłukiwaniem. Stosowany regularnie sprawi, że będziesz mogła dłużej cieszyć się głębokim odcieniem włosów. 

Jak aplikować skwalan na skórę i włosy? 

Swalan jest substancją hipoalergiczną, dlatego można go aplikować bezpośrednio na skórę i włosy, ale sprawdzi się także jako dodatek do kosmetyków. Gdy czujesz, że Twój krem lub odżywka do włosów nie zapewniają Ci odpowiedniego poziomu nawilżenia to dodanie kilku kropel czystego skwalanu do Twoich ulubionych kosmetyków może okazać się świetnym rozwiązaniem. Dzięki temu stworzysz delikatną warstwę okluzycjną, która zminimalizuje odparowanie wody.  

Jak często można go stosować? 

Standardowa pielęgnacja zdrowej skóry polega na aplikacji skwalanu 1-2 razy dziennie, najlepiej podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. W przypadku skóry problematycznej lub cery wymagającej regeneracji można uzupełnić aplikację tego składnika kosmetycznego do 3-4 aplikacji na dobę. 

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.