Jak zadbać o skórę w ciąży oraz po porodzie – o czym musisz pamiętać?

Jak zadbać o skórę w ciąży oraz po porodzie – o czym musisz pamiętać?

Ciąża dla wielu kobiet to najpiękniejszy czas w życiu. Jednak wraz ze zmianą gospodarki hormonalnej, dochodzi do licznych zmian w fizjologii kobiecego organizmu. Przybieranie kilogramów w każdym miesiącu ciąży wpływa na kondycję skóry przyszłej mamy. Dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana rutyna pielęgnacyjna, która zadba nie tylko o odpowiedni nawilżenie skóry w ciąży, ale pozwoli uniknąć przyszłych konsekwencji w postaci cellulitu oraz nieestetycznych rozstępów.   

Jak zmienia się skóra w ciąży?  

To bardzo indywidualna kwestia. U jednych kobiet staje się ona promienna i nabiera zdrowego blasku - wynika to ze zwiększonego przepływu krwi, co pozwala na lepsze odżywienie i dotlenienie skóry. Jednak u niektórych przyszłych mam skóra na ciele może stać się bardziej przesuszona i wiotka. Zmiany jakie zachodzą w organizmie nie u wszystkich będą wyglądały dokładnie tak samo, a wiele tak naprawdę zależy od indywidualnych tendencji oraz hormonów – w tym estrogenu, który jest głównym winowajcą odpowiedzialnym za przebarwienia i niedoskonałości, które pojawiają się szczególnie w ciąży! Jednak wszystkie kobiety zmagają się ze wspólnym problemem jakim jest rozciąganie skóry na brzuchu oraz na biuście, który może przyczynić się do pojawienia późniejszych rozstępów. Dlatego od pierwszych dni ciąży warto zadbać o regularne nawilżenie skóry, które stanowi najlepszą metodę walki z rozstępami!  

Kosmetyki w ciąży i po porodzie – bezpieczne produkty w codziennej pielęgnacji  

Produkty kosmetyczne przeznaczone do stosowania w ciąży powinny mieć naturalny – prosty skład, delikatny zapach, a co najważniejsze powinny być przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla matki i płodu. W ciąży warto postawić na kosmetyki, które intensywnie nawilżają i odżywiają skórę, a także wyciszają zmiany skórne z którymi zmaga się przyszła mama.

Olej arganowy – naturalny kosmetyk w walce z rozstępami  

Naturalny olej arganowy to doskonały wybór, który warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej przyszłej mamy! Olej arganowy bogaty w liczne antyoksydanty jest produktem całkowicie bezpiecznym zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, a w dodatku jest hipoalergiczny, przez co niweluje ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji alergicznych. Olejowanie warto rozpocząć już w pierwszym miesiącu ciąży, wówczas skóra będzie odpowiednio nawilżona i elastyczna, a tym samym przygotowana na kolejne etapy ciąży. Brzuszek można smarować o dowolnej porze dnia, jednak najlepsze efekty uzyskamy bezpośrednio po kąpieli, kiedy skóra pozostaje delikatnie zwilżona lub po wcześniejszej aplikacji hydrolatu bezpośrednio na skórę.  

Olej arganowy na swędzący biust   

W pielęgnacji skóry należy pamiętać również o piersiach. Część kobiet zmaga się z nadmiernym swędzeniem skóry w okolicach piersi. Z jednej strony jest to związane z ogólnym przesuszeniem skóry, a dodatkowo skóra na piersiach podobnie jak powłoki brzuszne również ulega rozciągnięciu. Olej arganowy można wykorzystać do masażu piersi, który dodatkowo pobudzi mikrokrążenie skóry. Należy jednak pamiętać, że przy wykonaniu masażu należy unikać smarowania samych brodawek.  

Olej ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B1, B2, B6, D i E. Jest bardzo dobrze przyswajany przez skórę, znakomicie nawilża i wygładza naskórek. Regularnie stosowany zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów. Skóra po olejowaniu pozostaje gładka i jedwabista. Olej ze słodkich migdałów wzmacnia barierę lipidową skóry, dzięki czemu przeciwdziała pękaniu naczyń włosowatych. Po porodzie olej ze słodkich migdałów możesz stosować także w pielęgnacji swojego maluszka.

Olej jojoba  

Nierafinowany zimnotłoczony olej jojoba doskonale natłuszcza nawet najbardziej przesuszoną skórę! Stanowi cenne źródło witaminy E, fitosteroli, nienasyconych kwasów tłuszczowych, skwalanu, a także charakteryzuje się wysoką biozgodnością ze skóra. Olej jojoba łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, przez co zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. Charakteryzuje się delikatnym lekko wyczuwalnym zapachem, dzięki czemu jest dobrze tolerowany przez przyszłe mamy. 

Bio skwalan  

Skwalan jest naturalnym lipidem wytwarzanym przez komórki skóry. Odpowiedni poziom skwalanu w naszym organizmie wpływa na właściwe nawilżenie skóry, a także stymuluje produkcje kolagenu.

Dlaczego skwalan powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej przyszłej mamy?  

  • Jest całkowicie biokomaptybilny z naszym sebum, co oznacza, że jest produktem bezpiecznym, a nawet hipoalergicznym
  • Działa jak naturalny emolient, który współtworzy delikatna warstwę hydrolipidową skóry
  • Charakteryzuje się delikatną oleistą konsystencją, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze i uczucia lepkości
  • Wyrównuje koloryt skóry
  • Zwiększa penetrację składników aktywnych w głąb skóry
  • Ma właściwości kojące, redukuje blizny i niedoskonałości powstałe na skórze
  • Tworzy naturalny filtr chroniący przed szkodliwymi efektami promieniowania ultrafioletowego

Czarne mydło oliwne Savon Noir 

Gęsta oliwkowo – bursztynowa pasta Savon Noir to kolejny kosmetyk, po który powinny sięgnąć kobiety w ciąży. Mydło zmydlone na zimno tradycyjną metodą w marokańskich manufakturach jest cennym produktem, który oczyszcza skórę z martwego naskórka, ułatwia pozbycie się toksyn, a także skutecznie zwalcza niedoskonałości. Warto wiedzieć, że w ciąży bezpiecznie możesz wykonać peeling enzymatyczny, który redukuje przebarwienia i działa kondycjonująco na skórę. Do wykonania delikatnego peelingu wystarczy czarne mydło w paście oraz rękawica kessa, którą wykorzystujemy do rozprowadzania mydła na skórze i do wykonania masażu. Skóra po takim zabiegu staje się gładka i przyjemna w dotyku.  

Czego nie stosować w ciąży?  

W ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze warto odstawić na boczny tor silnie perfumowane kosmetyki, których skład wzbogacony jest w barwniki i konserwanty. Wymienione substancje mogą przyczynić się do pojawienia podrażnień i reakcji alergicznej – której przyszła mama szczególnie chciałaby uniknąć! W czasie ciąży należy zrezygnować również z kosmetyków z retinolem w składzie, ponieważ zawarte w kosmetykach formy witaminy A (tj. retinol, retinal) mają zdolność do przenikania przez skórę i dostania się do krwiobiegu. Duże dawki tej witaminy mogą wpływać na rozwój płodu.  

Pielęgnacja skóry po porodzie  

Warto mieć na uwadze, że pielęgnacja skóry przyszłej mamy nie kończy się w momencie porodu, ale powinna być kontynuowana również w okresie połogu. Skóra w tym czasie powoli dochodzi do swoich rozmiarów, dlatego kontynuacja wcześniejszej rutyny pielęgnacyjnej jest nadal bardzo ważna. Świeżo upieczona mama powinna stosować olejowanie skóry dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem.  

 

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.