Czym są hydrolaty i jak je używać?

Czym są hydrolaty i jak je używać?

Hydrolat nazywany jest również wodą kwiatową lub wodą roślinną. To produkt uboczny, otrzymywany w procesie destylacji parą wodą kwiatów lub roślin w celu uzyskania olejku eterycznego. Nierozpuszczalne w wodzie cząsteczki tworzą olejek, zaś pozostała woda z cennymi składnikami pochodzenia roślinnego stanowi hydrolat. Przez długi czas traktowany był jako odpad technologiczny. Dopiero od niedawna nauczyliśmy się doceniać jego drogocenne właściwości. Hydrolat może być wykorzystywany jako pełnowartościowy kosmetyk lub jako półprodukt kosmetyczny, który posłuży jako składnik do produkcji kosmetyku o bogatszym składzie. Hydrolaty często bywają bazą do produkcji toników, kremów czy produktów do pielęgnacji włosów

Naturalne hydrolaty są uniwersalnym produktem, który można wykorzystywać m.in. do:

- tonizacji skóry

Tonizacja to proces przywrócenia skórze jej fizjologicznego, lekko kwaśnego pH. Gwarantuje to skuteczną ochronę naskórka przed rozwojem wielu czynników chorobotwórczych m.in. bakterii odpowiedzialnych na przykład za trądzik. Gdy używamy produktów do oczyszczania skóry twarzy takich jak mydła, żele lub kwasy, zaburzamy jej naturalne pH. Przez co jest ona bardziej wrażliwa i szybciej reaguje na bodźce zewnętrzne. Może to prowadzić np. do nadmiernej produkcji sebum. Bardzo istotny jest fakt, że skóra, która ma zaburzone pH, nie wchłania odpowiednio substancji aktywnych z serów czy kremów, które nakładamy w dalszej rutynie pielęgnacyjnej. 

- odświeżająca mgiełka do twarzy

Hydrolat świetnie spisuje się jako mgiełka, która odświeża naszą skórę. Przynosi ukojenie i nawilżenie w każdym momencie dnia. Szczególnie dobrze sprawdza się latem, gdy wysokie temperatury dają nam we znaki, a skóra i włosy potrzebują dodatkowego nawilżenia.

- jako składnik domowych kosmetyków

Wodę kwiatową z powodzeniem możemy dodać do przygotowanych w domu maseczek np. z marokańskiej glinki. Użyj hydrolatu, zamiast wody. Nie tylko wspomoże działanie maski ale również wzbogaci ją o dodatkowe składniki aktywne. H

- baza pod bardzo tłusty krem lub olej

Stosując do pielęgnacji tłuste kremy, olejne sera lub czyste oleje dobrze jest nakładać je na zwilżoną skórę twarzy. Produkt o wiele lepiej się rozprowadza, szybciej wchłania. Hydrolat pozwala dotrzeć mu w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu składniki zawarte w kremie czy serum mają spotęgowane działanie.

- łagodzenia podrażnień, zaczerwienienia oraz stanów zapalnych

Wody roślinne, szczególnie te, które mają wyjątkowe właściwości łagodzące (np. z aloes, lawenda, róża damasceńska, rumianek) przynoszą ulgę i ukojenie podrażnionej, zaczerwienionej i skłonnej do nadmiernego przesuszania się skórze. Hydrolaty zmniejszają cienie i opuchlizny pod oczami. 

- mgiełka do włosów

Hydrolat doskonale nadaje się do odświeżenia i nawilżenia włosów. Dodatkowo uchroni je przed utratą wilgoci, co doskonale zdaje egzamin latem, podczas upalnych dni oraz zimą, gdy spędzamy dużo czasu w ciepłym pomieszczeniu.

- wcierka do skóry głowy

Mało znana metoda wykorzystywania hydrolatów. Gdy nasza skóra na głowie swędzi, jest zaczerwieniona lub podrażniona, warto wmasować w nią delikatny hydrolat, który przyniesie ulgę i ukojenie. Zapewni odpowiedni poziom nawilżenia skórze oraz odżywi ją. Niektóre hydrolaty potrafią nawet spowolnić proces przetłuszczania się włosów.

- baza pod olejowanie skóry głowy i włosów

Skóra głowy rządzi się takimi samymi prawami jak skóra na twarzy, dlatego zanim zaczniemy nakładać na nią oleje lub wcierki, warto najpierw delikatnie zwilżyć ją hydrolatem. Nie tylko ułatwi i przyspieszy wchłanianie produktu, ale również wspomoże jego działanie. Warto spryskać włosy przed rozpoczęciem olejowania włosów, dzięki czemu olej będzie się lepiej wchłaniał w strukturę włosa.

Sprawdź, który hydrolat najlepiej sprawdzi się do Twojego rodzaju skóry.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.