Co zrobić, aby się nie pocić? Naturalne sposoby na nadmierne pocenie się

Co zrobić, aby się nie pocić? Naturalne sposoby na nadmierne pocenie się

Nie ukrywajmy, że nadmierne pocenie się to bardzo krępująca przypadłość, z którą borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Szacuje się, że z tym problemem może zmagać się nawet 3% populacji.  Choć na rynku istnieje wiele produktów, które pomogą szybko pozbyć się problemu – nasza pacha lub inne pocące się miejsce pozostaje suche przez jakiś czas, ale… czy to jest zdrowe dla naszego organizmu? 

Dlaczego się pocimy? 

Nasze ciało posiada kilka milionów gruczołów potowych, których głównym zadaniem jest regulowanie temperatury ciała oraz odprowadzanie z naszego organizmu toksyn i innych, niepożądanych substancji. W przeciętnych warunkach, dorosły człowiek może w ciągu dnia wydzielić aż 0,5 litra potu!

Oczywiście, przy wzmożonym wysiłku, stresie, aktywności fizycznej czy nagłym skoku temperatury naszego ciała, ilość wydzielanego potu może się zwiększyć. Jednak, gdy objawy są nawracające, a nadprodukcja potu towarzyszy nam na co dzień, staje się to uciążliwe, niekomfortowe i zdecydowanie, utrudnia funkcjonowanie.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia się? 

- Pocenie się w trakcie choroby, a nawet kilka dni po chorobie, to jeden ze sposobów, gdy organizm reguluje temperaturę oraz wraca do zdrowia. 

- Otoczenie w jakim przebywamy – nadmiernie nagrzane pomieszczenia lub miejsca ze zwiększoną wilgocią sprzyjają wydzielaniu potu. 

- Przeżywanie silnych emocji, stresu i nerwów może wpływać na pobudzenie naszego układu nerwowego, który jest zsynchronizowany z naszymi gruczołami, co doprowadza do nadmiernego pocenia się. 

- Skłonność do nadmiernej potliwości może być dziedziczna

- Zmiany hormonalne jakie przechodzi nasz organizm w okresie np. dojrzewania, ciąży czy menopauzy może wpłynąć na zwiększone wydzielanie potu. 

- Choroby przewlekłe np. nadczynność tarczycy, infekcje, cukrzyca czy nadwaga mogą doprowadzać do nadmiernego pocenia się.  

- Nieodpowiednia, uboga w składniki odżywcze dieta

- Nadużywanie alkoholu, które może doprowadzić do zatrucia alkoholem. 

W przypadku chorób, konieczna będzie wizyta u lekarza, który pomoże zdiagnozować problem oraz zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku, gdy nadmierne pocenie się wynika z innych czynników, można spróbować poradzić sobie z tym domowymi metodami. 

Jak naturalnie zapobiec poceniu się? 

Nadpotliwość nazywana również hiperhydrozą przeważnie objawia się miejscowo. Najczęściej nadmiernemu poceniu się ulegają stopy, dłonie, pachy, twarz i skóra głowy. Oprócz samej dolegliwości wydzielania się potu, często towarzyszy mu przykry, nieprzyjemny zapach, który sprawia, że dyskomfort wzrasta.

Jakie kroki należy podjąć, aby zmniejszyć pocenie się i zredukować nieprzyjemny zapach? 

- Staraj się ograniczyć gorące, rozgrzewające kąpiele, które pobudzają gruczoły potowe do pracy. 

- Dokładne i regularne oczyszczanie ciała naturalnym mydłem to podstawa. Najlepiej sięgnąć po takie, które nie zawiera sylikonów ani substancji, które powodowałyby podrażnianie, zapychanie się porów i gruczołów skóry. Polecamy postawić na roślinne mydła, które w łagodny sposób oczyszczają skórę oraz dzięki naturalnym składnikom pomagają regulować jej procesy. Równie ważnym etapem jest dokładne osuszenie całego ciała, szczególnie miejsc w których nadmiernie się pocimy. Dbajmy o czystość i higienę. 

- Pamiętaj o regularnej wymianie ręcznika na nowy. 

- Po upewnieniu się, że skóra jest sucha i dobrze oczyszczona, warto zaaplikować naturalny dezodorant ałunowy, który zmniejszy wydzielanie potu, pomoże utrzymać komfortowe uczucie suchej pachy oraz zapobiegnie rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się nieprzyjemnego zapachu potu. Naturalny dezodorant zawsze możesz reaplikować w razie potrzeby w ciągu dnia, nie wywoła to podrażnień ani dyskomfortu. Zapewni Ci poczucie świeżości i bezpieczeństwa. 

- Zadbaj o swoją dietę, niech będzie bogata w świeże owoce i warzywa. Niektóre składniki pokarmowe mogą wzmagać pocenie się, szczególnie tutaj należy zwrócić uwagę na mocną kawę i herbatę, alkohol i przyprawy takie jak kurkuma, chilli, cynamon, pieprz, pieprz cayene i imbir. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności, fast-foodów oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Takie produkty intensyfikują zapach wydzielanego potu. 

- Pij zieloną herbatę zamiast czarnej. 

- Unikaj picia zimnych napoi w upalne dni. Wbrew pozorom nie pomogą one ugasić Twojego pragnienia, natomiast bardzo drastycznie obniżą temperaturę ciała, co pobudzi je do natychmiastowej reakcji i wzmoże proces pocenia się.  

- Staraj się nosić ubrania z oddychających, przewiewnych i naturalnych materiałów jak np. bawełna, len, jedwab. 

- Suplementuj odpowiednie witaminy i minerały, szczególnie Witaminy z grupy B i kwasy Omega. 

- Wprowadź wyciszające i uspokajające napary i zioła do codziennej diety. 

- Staraj się pić dużo wody w ciągu dnia. 

Dlaczego warto stosować dezodorant, a nie antyperspirant? 

Naturalny dezodorant ałunowy nie ogranicza i nie zakłóca naturalnych procesów naszego organizmu, w przeciwieństwie do antyperspirantów. Rolą dezodorantu jest zapobiegnięcie rozwojowi bakterii, które odpowiedzialne są za pojawianie się nieprzyjemnego zapachu potu oraz zmniejszenie uczucia dyskomfortu, jakie się pojawia przy mokrej paszy. Dodatkowo pomaga skórze oddychać i wpływa regulująco na jej funkcje. Warto również wspomnieć, że dezodoranty nie posiadają składników, które przenikałyby przez skórę do organizmu. Dezodoranty ałunowe tworzą jedynie warstwę okluzyjną (zabezpieczającą), która chroni i reguluje. 

Antyperspirant nie jest produktem naturalnym, często w jego składzie można znaleźć syntetyczne składniki. Jego główną rolą jest blokowanie funkcji skóry, aby wyeliminować wydzielanie się potu. To zjawisko na dłuższą metę jest niezdrowe dla organizmu, ponieważ uniemożliwia mu pozbycie się toksyn, które podczas przemiany materii się w nim odkładają. W ten sposób, możemy nabawić się różnych chorób czy podrażnień. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo z używaniem dezodorantu i wolisz używać antyperspirantu, staraj się wybierać takie, które nie zawierają w swoim składzie aluminium. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz