Co robić żeby się nie pocić? Poznaj 5 praktycznych sposobów na objawy nadmiernej potliwości!

Co robić żeby się nie pocić? Poznaj 5 praktycznych sposobów na objawy nadmiernej potliwości!

Wydzielanie potu to naturalna reakcja organizmu, która pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, a także ułatwia organizmowi usuwanie toksyn. Nie ma nic niepokojącego w tym, jeżeli pocimy się podczas aktywności fizycznej, podczas upału czy w sytuacjach stresujących. Bywa jednak, że nasz organizm zmaga się nadmierną potliwością (hiperhydrozą) nawet przy niewielkim wysiłku. Intensywne pocenie się bywa krępującą przypadłością, która może dotyczyć każdego z nas. Poznaj sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci zachować komfort w każdej sytuacji!

1# Odpowiednia pielęgnacja

Nadmierna potliwość może być związana z nieprawidłową higieną ciała. Warto sięgnąć po kosmetyki z naturalnym składem o działaniu antybakteryjnym i ściągającym. W walce z nadmierną produkcją potu mogą pomóc dobrze znane antyperspiranty lub naturalne dezodoranty mineralne. W przypadku problemów z nadmierną potliwością stóp warto sięgnąć po ałun w pudrze do kąpieli stóp, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach potu oraz umożliwia przezskórne usuwanie toksyn z naszego organizmu. Jeżeli nie przepadasz za moczeniem stóp lub szukasz rozwiązania, które zapewnią komfort Twoim stopom przez cały dzień puder ryżowy może się okazać strzałem w 10! Naturalna zasypka na bazie ałunu tworzy niewidzialną warstwę okluzyjną, która nie tylko hamuje rozwój drobnoustrojów, ale chroni delikatną skórę stóp przed otarciami i odparzeniami.

A czego unikać?

Zrezygnuj z kosmetyków wzbogaconych w SLS-y, które odpowiadają za tworzenie piany i rozpuszczanie tłuszczów. SLS uszkadza bowiem hydrolipidową barierę naskórka, w efekcie czego powoduje zwiększoną utratę wody, uczucie ściągnięcia oraz zaburza pracę gruczołów łojowych.

2# Naturalne tkaniny

Tkanina tkanienie nie jest równa! Dlatego zanim zachwycisz się wzorem czy fasonem danej sukienki czy koszuli przeanalizuj metkę czy skład danego ubrania będzie przyjazny dla Twojej skóry . Noszenie włókien syntetycznych oraz poliestru wzmaga wydzielanie potu, ponieważ sztuczny materiał utrudnia cyrkulację powietrza. Szczególnie latem wprowadź do swojej garderoby ubrania wykonane z włókien naturalnych, które cechuje dobra przepuszczalność powietrza, zdolność do absorbowania wilgoci, a także przyjazność dla skóry. Idealnie w tej roli sprawdzą się ubrania wykonane z: bawełny, lnu, wiskozy bambusowej, wełny czy z jedwabiu.

3# Odpowiednie nawodnienie

Wbrew pozoru przyczyną nadmiernego pocenia się może być .. odwodnienie organizmu! Dostateczne nawodnienie zwłaszcza w czasie upałów pozwala utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Jeżeli nasz organizm będzie przegrzany to jego reakcją obronną będzie pocenie się, które ma doprowadzić do obniżenia temperatury ciała. Staraj się zawsze mieć ze sobą bidon lub butelkę wody, dzięki temu będziesz pić regularnie, ale za to w mniejszych ilościach. Latem minimalna ilość wypijanej przez nas wody powinna wynosić 30 ml – na każdy kg masy ciała!

4# Zdrowa dieta

Za wzmożoną potliwość często odpowiedzialna jest nieodpowiednio zbilansowana dieta. Produkty wysoko przetworzone, alkohol, cukier i kofeina, a także sól i ostre przyprawy to tylko część produktów, które w nadmiarze mogą przyczynić się do nadmiaru potu wydzielanego przez nasz organizm. Jeżeli zmagasz się z tym krępującym problemem to przestaw się na dietę bogatą w świeże warzywa, owoce, ryby, niskotłuszczowe mięso i oleje roślinne! Zioła również mogą być pomocne w walce z nadpotliwością. Zaliczamy do nich szałwię, pokrzywę, skrzyp polny, a także korę dębu.

5# Relaks

Stres nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce z nadmierną potliwością. Kiedy się stresujemy, większe gruczoły apokrynowe – zlokalizowane głównie pod pachami, w pachwinach  i miejscach intymnych – wydzielają pot. Warto wiedzieć, że pot wydzielany w wyniku stresu ma inny skład – oprócz wody i soli, zawiera również tłuszcze i białka. Stąd zapach potu, który powstaje na tle nerwowym ma szczególnie przykry zapach. Warto spróbować domowych sposobów na wyciszenie, takich jak medytacja czy joga. Pomocny może być też spacer lub ruch na świeżym powietrzu, który nie tylko zadba o naszą kondycję psychiczną, ale także fizyczną, która po ciężkim dniu może być dla nas zbawienna!

Warto mieć na uwadze, że hiperhydroza może mieć postać pierwotną oraz wtórną. Hiperhydroza pierwotna ma podłoże genetyczne i nie jest uwarunkowana konkretną jednostką chorobową. Wówczas zastosowanie powyższych wskazówek może znacząco poprawić komfort osoby, która zmaga się z nadpotliwością. Zdarza się jednak, że u części osób mimo zdrowego tryby życia i odpowiedniej diety problem z nadmierną potliwością nie ustępuje. W takiej sytuacji mamy do czynienie  z nadpotliwością wtórną, która może być powiązana z współwystępowaniem chorób o charakterze przewlekłym czy chorób o podłożu hormonalnym. Niezależnie od przyczyny warto skonsultować problem nadmiernego pocenia się z lekarzem, który w oparciu o wyniki badań wdroży odpowiednią terapię.

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.