Co jeść żeby się nie pocić – odpowiednia dieta w walce z nadmierną potliwością

Co jeść żeby się nie pocić – odpowiednia dieta w walce z nadmierną potliwością

Kiedy za oknem żar leje się z nieba nasz organizm wydziela zwiększoną ilość potu, który pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Nie ma w tym nic niepokojącego, że pocimy się w trakcie upałów, podczas aktywności fizycznej czy w sytuacjach stresowych. Problem pojawia się wtedy, kiedy pot wydzielany jest w nadmiarze lub ma bardzo przykry zapach. Warto wiedzieć, że odpowiednio zbilansowana dieta ma duży wpływ na ilość i zapach wydzielanego potu. Poznaj praktyczne sposoby, które sprawią, że Twój organizm skutecznie poradzi sobie z tym przykrym problemem!

Dieta a zapach potu – jaka występuje między nimi zależność? 

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego u jednych osób pot ma neutralny zapach, a u innych osób ma nieprzyjemną woń to odpowiadamy, że największe znaczenie ma nasza dieta oraz bakterie, które bytują na naszej skórze! Nieprzyjemny zapach potu pojawia się dopiero pod wpływem jego metabolizowania przez fizjologiczną florę skóry. Za zapach potu odpowiadają również niektóre składniki odżywcze, które wprowadziliśmy do swojej diety. Jeżeli zmagasz się z tą przypadłością to z pewnością powinieneś/aś ograniczyć w diecie cebulę i czosnek, które zawierają substancję czynną zwaną allicyną, którą organizm zamienia w związki siarki. Przykry zapach potu wywołuje również dieta bogata w rośliny kapustne (kapusta, brukselka, brokuły).

Składniki pokarmowe, które potęgują wydzielanie potu – co należy wyeliminować z diety?

Jeżeli zmagamy się z problemem nadmiernej potliwości to z pewnością powinniśmy wyeliminować z diety produkty, które przyspieszają krążenie krwi, a tym samym zwiększają temperaturę ciała. Szczególnie latem warto ograniczyć ilość spożywanej kawy, herbaty, a także alkoholu, który wzmaga pracę gruczołów potowych. Ostrożnie należy obchodzić się również z pikantnymi przyprawami  - pieprz, chili czy imbir. Niektóre z nich zawierają kapsaicynę, która podobnie jak używki odpowiada za podnoszenie temperatury ciała.

Poza wymienionymi składnikami warto ograniczyć spożycie:

  • Żywność wysoko przetworzona – dania bogate w tłuszcze zwierzęce i cukry proste sprzyjają powstawaniu nadwagi i otyłości, co bardzo często prowadzi do hiperhydrozy (nadpotliwości)
  • Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – słodycze czy białe pieczywo prowadzą do wahań poziomu glukozy we krwi, mogą powodować jej nagłe obniżenie, co prowadzi do wystąpienia tzw. zimnych potów.
  • Duża ilość białka zwierzęcego – białka zaliczane są do związków złożonych, które wolno metabolizowane są przez ludzki organizm. Zwiększona ilość energii potrzebna do strawienia białka wywołuje tkz. efekt termiczny, który przyczynia się do wzrostu temperatury ciała.

Co zatem jeść żeby się nie pocić?

Postaw na składniki pokarmowe, które pomogą uspokoić intensywną pracę gruczołów potowych. Odpowiednio zbilansowana dieta dla osób zmagających się z nadpotliwością powinna uspokoić układ trawienny oraz układ nerwowy.

Dieta śródziemnomorska bogata w świeże warzywa, owoce zioła i ryby będzie doskonałym wyborem dla osób, które chcą ograniczyć ilość wydzielanego potu. Dietę należy wzbogacić o pełnoziarniste produkty zbożowe oraz dania bogate w wapń, które redukują potliwość. Spore ilość wapnia znajdziesz w serach, jogurtach, a także w nasionach i orzechach.  

Odpowiednie stężenie witaminy B6 w organizmie jest również kluczowe w ograniczeniu nadmiernej potliwości. Witamina B6 wspiera funkcje metaboliczne oraz usprawnia wewnętrzną komunikacje dróg nerwowych. Gdy cierpimy na deficyt tej witaminy  to organizm spala więcej energii, w rezultacie czego rośnie temperatura ciała.

Pamiętaj o zdrowych tłuszczach!

Oliwa z oliwek i olej arganowy ułatwiają trawienie i odciążają organizm, dzięki czemu organizm potrzebuje mniej energii na trawienie. Oleje wzbogacone w kwasy Omega-3, 6 i 9 dodatkowo zadbają o kondycję Twojego serca, układu nerwowego oraz mózgu, a także pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Co pić żeby się nie pocić?

Odpowiednia ilość płynów w naszym organizmie ma znaczący wpływ na ilość wydzielanego przez nas potu. Dobrym nawykiem jest wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie, a także wzbogacenie diety w owoce i warzywa o dużej zawartości wody. Latem warto postawić na produkty sezonowe takie jak arbuz (93% składu to woda), truskawki, melon czy brzoskwinie. W przypadku warzyw polecany jest ogórek oraz pomidor, które poza zawartością wody są cennych źródłem elektrolitów – jakich jak sód i potas.

W okresie wzmożonej potliwości pamiętajmy, aby uzupełniać elektrolity w organizmie. Naturalnym izotonikiem jest woda kokosowa i przegotowana woda z dodatkiem cytryny, miodu i odrobiny soli.

Napary ziołowe – naturalna walka z nadpotliwością

Natura wyposażyła nas w zioła, które naturalnie pomogą Ci ograniczyć ilość wydzielanego potu. Jakie zioła stosować na zbyt obfite pocenie się?

  • Napar z szałwii – zawartość garbników pomaga ograniczyć wydzielanie potu. Te roślinne związki chemiczne wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne. Dla wzmocnienia efektu szałwię możesz dodać do kąpieli. Ściągnięte pory w połączeniu antyseptycznym działaniem szałwii zmniejszają ryzyko nieprzyjemnego zapachu potu.
  • Skrzyp – lekkie działanie moczopędne ziela skrzypu ogranicza pocenie skóry. Regularnie wypijany napar ze skrzypu zabezpiecza skórę przed szybkim rozwojem bakterii co pomaga ograniczyć nieprzyjemny zapach potu.
  • Pokrzywa – podobnie jak skrzyp działa moczopędnie, dzięki czemu ogranicza ilość wydzielanego potu.  Pokrzywa pozwala również ograniczyć jego nieprzyjemny zapach.
  • Melisa – zioło znane od wieków z tego, że przyczynia się do redukcji stresu i pozwala na wyciszenie organizmu. Jeżeli problem z nadmiernym poceniem się jest wynikiem pobudzenia i niepokoju to melisa z pewnością powinna znaleźć się w Twojej kuchni!
  • Kora dębu – podobnie jak szałwia zawiera związki ściągające i bakteriobójcze. Napar możesz wcierać w skórę pod pachami lub dodać do kąpieli.

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.