Ajurwedyjskie sposoby na piękno - harmonijna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Share
Maseczka, krem nawilżający, glinka, a może żel do oczyszczania twarzy? W tym całym pielęgnacyjnym zawirowaniu można się pogubić w wyborze kosmetyków i etapach, które powinny być wykonane w ściśle określonej kolejności, żeby zachować zdrowy i promienny wygląd cery. Kondycja naszej skóry jest bardzo ważna, ponieważ buduje tak zwane „pierwsze wrażenie” i wpływa na poczucie naszej własnej wartości. Poznaj ajurwedyjskie sposoby na piękno, które przy wykorzystaniu kilku produktów kosmetycznych sprawią, że Twoja skóra odzyska równowagę, a Ty nauczysz się samoakceptacji własnego ciała.
Oczyszczanie – niezbędny etap pielęgnacji twarzy
Każdego dnia nasza skóra pozbywa się sebum, do tego dochodzą zanieczyszczenia powietrza, brud, a nawet toksyny, które znajdują się na naszej skórze. Dlatego oczyszczanie skóry jest niezbędnym etapem, który ma zapewnić nam zdrową i promienną cerę! W ajurwedzie wstępny zabieg polegający na zewnętrznym oczyszczaniu skóry z warstwy kleistej nazywamy udvartana. Do tego zabiegu możesz użyć oczyszczającego żelu do mycia twarzy, który nie tylko skutecznie usuwa sebum i zanieczyszczenia, ale dodatkowo działa kondycjonująco na skórę dostarczając jej cennych witamin i minerałów.
Korzystne działanie dla naszej skóry wykazują również zabiegi parowe, które dzięki temu, że otwierają zatkane pory pod wpływem ciepła, również ułatwiają pozbycie się toksyn z organizmu. Dlatego jeśli zauważysz, że na Twojej skórze pojawiają się wypryski, nadmiernie gromadzki się sebum to warto rozważyć przeprowadzenie rozszerzonego etapu oczyszczania twarzy.
Tonizacja – przywrócenie równowagi
Najszybszym, ale niezbędnym etapem w przywróceniu równowagi skóry twarzy jest tonizacja. Oczyszczanie twarzy zaburza naturalne pH skóry, dlatego warto w swojej kosmetyczce mieć również płyn do tonizacji, który działa odświeżająco. Idealnie w tej roli sprawdzi się hydrolat różany, który uszczelni naczynia krwionośne i zapewni doskonałą bazę pod dalsze etapy pielęgnacyjne.
Nawilżenie skóry – ochrona przed utratą wody
Niezależnie od tego jaki masz rodzaj skóry to nawilżenie jest niezbędne dla zapewnienia zdrowej kondycji skóry. Substancje nawilżające tworzą cienką warstwę na skórze, która chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, wiatr czy nawiew suchego powietrza z klimatyzacji. Tłuste kremy z bogatszą formułą idealnie sprawdzą się w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, kiedy skóra ma wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie wszystkich substancji odżywczych. W ciągu dnia warto postawić na lekkie formuły kremu, które uszczelnią płaszcz hydrolipidowy, ale jednocześnie szybko się wchłoną, a nawet zmatowią skórę, dzięki czemu stanowią idealną bazę pod późniejszy makijaż.
Odżywienie - przywróć zdrowy i promienny wygląd skóry
W ajurwedzie odżywienie to bardzo ważny etap pielęgnacyjny, który bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach pielęgnacyjnych, a w szczególności na zimnotłoczonych olejach kosmetycznych. Terapia olejowa sprawia, że docieramy do głębokich warstw tkanki łącznej poprawiając witalność skóry i przyśpieszając jej regenerację. Masowanie ciała olejem pobudza zgromadzone w różnych częściach ciała toksyny, a następnie ułatwia ich usunięcie. Warto mieć na uwadze, że masaż dodatkowo poprawia krążenie skóry, skutecznie ją ujędrnia, a także ułatwia rozluźnić spięte mięśnie twarzy. Najbardziej uniwersalnym produktem do wykonania tego masażu będzie olej ze słodkich migdałów i olej sezamowy. Pierwszy z nich jest bardzo łagodny i delikatny dla skóry, koi podrażnienia, przyspiesza proces odnowy komórek oraz poprawia elastyczność, zmniejszając widoczność drobnych zmarszczek. Natomiast olej sezamowy wykorzystywany w ajurwedzie ze względu na swoje właściwości oczyszczające i pobudzające mikrokrążenie, polecany jest do masaży całego ciała, poprawia krążenie, wspomaga oczyszczanie się organizmu z toksyn, wzmacnia warstwę ochronną skóry i czyni ją bardziej odporną na negatywne działanie wolnych rodników. Dla zapewnienia lepszego efektu warto stosować oba produkty zamiennie, a nawet testować inne oleje, które wykazują podobne właściwości np.: olej z pestek moreli, olej z pestek malin czy olej z awokado.
Jak widzisz w ajurwedzie stawia się na kosmetyki z prostym i naturalnym składem, które nie tylko skutecznie pielęgnuję skórę, ale także koją zmysły i wspomagają proces relaksacji, który jest istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję naszego organizmu.